Tramwaje Dolnośląskie, to drugi z tomów poświęcony historii miejskiego transportu szynowego w miastach Dolnego Śląska. Przed państwem próba syntetycznego opracowania dziejów legnickich tramwajów. Choć przez siedemdziesiąt lat tramwaje wpisywały się w codzienność miasta, pamięć o ich istnieniu coraz bardziej się zaciera. Nic dziwnego, ostatni tramwaj zjechał z ulic Legnicy przed blisko półwieczem… Jeszcze mniej znanym, kilkuletnim epizodem, było funkcjonowanie... Czytaj więcej »
Atlas sieci tramwajowych Polski 2017 to nowe wydanie bestsellerowego opracowania kartograficznego systemów tramwajowych i trolejbusowych Polski. Obejmuje zarówno miasta, w których obecnie eksploatowane są sieci tramwajowe, jak również sieci zlikwidowane lub pozostające poza dzisiejszymi granicami Polski. Kilkadziesiąt szczegółowych map ilustruje rozwój sieci tramwajowych w poszczególnych miastach od czasów tramwajów konnych do dnia dzisiejszego. Atlas sieci... Czytaj więcej »
Książka „Bydgoskie Tramwaje” to pierwsza tak obszerna monografia, poświęcona historii bydgoskich tramwajów od ich zarania aż do czasów nam współczesnych. Materiał monografii podzielono na trzy części. Pierwsza opowiada o tramwajach konnych. Druga stanowi rys historyczny, ukazujący dzieje trakcji elektrycznej, począwszy od pierwszego pojazdu o tym napędzie, aż do czasów obecnych. Trzecia część poświęcona jest taborowi. Podzielono ją na cztery rozdziały. Z pierwszych... Czytaj więcej »
Historia komunikacji miejskiej w Częstochowie jest pierwszą książką opisującą nie tylko sieć tramwajową, uruchomioną w 1959 roku, ale i funkcjonującą wcześniej sieć autobusową. Autor dotarł też do niezrealizowanych projektów tramwajowych z lat 1901-26, prezentując załączone do nich schematy. Książka licząca 150 stron podzielona jest na dziewięć rozdziałów opisujących historię komunikacji w poszczególnych latach, tabor autobusowy i tramwajowy oraz zaplecze... Uzupełnieniem... Czytaj więcej »
To kontynuacja albumu „Komunikacja publiczna Warszawy 2010-2014”, w którym autor - Maciej Turkowski zawarł swoje pierwsze 20 lat śledzenia warszawskiej komunikacji. Dwie utrwalone w albumie dekady, to kawał czasu dla komunikacyjnych wspominek. Poza licznymi Ikarusami, „parówkami” i „stopiątkami”, w albumie znajdziemy zdjęcia wszystkich nowo wprowadzanych w latach 1990-2010 autobusów i tramwajów, a także kilka pojazdów testowych. Nie mogło też zabraknąć trolejbusów.... Czytaj więcej »
Lata 2010-2014 były czasem wielkich kontrastów; na jednej ulicy można było spotkać wysłużonego, autobusowego weterana marki Ikarus, hybrydowego Solarisa czy też oglądać przejeżdżające, obłe tramwaje typu 13N, wymijające się z nowoczesnymi Swingami. Ten widok należy już do przeszłości. Autor zdążył zdokumentować ten gorący okres przemiany. Efekty tej dokumentacji, stanowią właśnie zawartość tego album. Silna obecność Warszawy w tle powoduje, że album pełni na pewno,... Czytaj więcej »
Początki komunikacji miejskiej w Krakowie sięgają lat 60. XIX wieku. Pierwszymi pojazdami na ulicach miasta były omnibusy konne. Pod koniec XIX wieku, wraz z rozwojem przemysłu wprowadzono tramwaj konny, a pierwszą linię wąskotorowego tramwaju elektrycznego oddano do użytku w 1901 roku.
Czytaj więcej »Stare kartki pocztowe są skarbnicą wiedzy o miastach, ich architekturze, zwyczajach mieszkańców czy komunikacji. Często zamieszczamy je w naszych albumowych monografiach. Tym razem jak wskazuje tytył są tematem głównym tego albumu. Bogata historia krakowskiej komunikacji została w tym przypadku przedstawiona wyłącznie za pomocą kart pocztowych pochodzących z różnych okresów historycznych miasta. Autor zebrał 165 pocztówek z tematyki komunikacyjnej którymi następnie wypełnił... Czytaj więcej »
Kilkuletnie prace nad opracowaniem historii śląskich i zagłębiowskich tramwajów dobiegły do szczęśliwego finału. Warto jednak było czekać gdyż książka nie tylko budzi respekt jeśli chodzi o stronę techniczną i zgromadzony materiał. Autorzy zadbali o niezwykle atrakcyjną treść udokumentowaną odpowiednimi źródłami. Opisanie dziejów tramwajów aglomeracji katowickiej ze względu na ogromny materiał podzielono na dwa tomy. Tom I – wyczerpuje temat do 1945 roku. Tom II... Czytaj więcej »
Kilkuletnie prace nad opracowaniem historii śląskich i zagłębiowskich tramwajów dobiegły do szczęśliwego finału. Warto jednak było czekać gdyż książka nie tylko budzi respekt jeśli chodzi o stronę techniczną i zgromadzony materiał. Autorzy zadbali o niezwykle atrakcyjną treść udokumentowaną odpowiednimi źródłami. Opisanie dziejów tramwajów aglomeracji katowickiej ze względu na ogromny materiał podzielono na dwa tomy. Tom II zawiera okres od roku 1945 do dzisiaj. W... Czytaj więcej »