Górnośląskie Koleje Wąskotorowe, funkcjonujące nieprzerwanie od 170 lat, wzbogaciły się o nową, znacznie poszerzoną monografię. W 2020 r. ukazał się album fotograficzny ilustrujący tę kolej na przestrzeni dziesięcioleci. Teraz Czytelnik otrzymuje do dyspozycji tom I w dwóch woluminach — część opisową i obszerne załączniki jako niezbędne uzupełnienie treści. Niezwykle atrakcyjnym elementem publikacji są liczne reprodukcje oryginalnych planów i map,... Czytaj więcej »
Autobusy PKS do niedawna były wszech- obecne. Wraz z przemianami gospodarczymi przedsiębiorstwa PKS początkowo przejmowały kierunki likwidowane przez PKP, a niestety później same wpadały w problemy finansowe upadając jeden po drugim. Wreszcie ktoś podjął się tematu opisania historii PKS od momentu jego powstania do 1990 r. w którym oficjalnie jedno przedsiębiorstwo PKS podzielono na lokalne, niezależne spółki. Poza historią przedsiębiorstwa autor zadbał aby opisać wiele... Czytaj więcej »
Książka będzie pierwszym tak obszernym opracowaniem, poświęconym dziejom Kolei Łupkowskiej. Przedstawiono w niej historię budowy oraz eksploatacji trasy, aż po czasy współczesne. Do opracowania treści wykorzystano między innymi materiały zgromadzone w archiwach Warszawy i Lwowa, wzbogacono ją szeregiem unikatowych fotografii, tym cenniejszych, że w zdecydowanej większości publikowanych po raz pierwszy. Szczególną uwagę poświęcono kolejowemu Zagórzowi – tamtejszym stacjom,... Czytaj więcej »
Książka przeniesie czytelnika do czasów powstania Kolei Galicyjskiej Karola Ludwika w lata 1856–1892. Odczujemy atmosferę panującą na c. k. Austriackich Kolejach Państwowych,kkStB w latach 1892–1914 i podczas ciężkich zmagań w czasie I wojny światowej. Przeniesiemy się w czasy wojny polsko-ukraińskiej, czasy odbudowy i normalnej eksploatacji linii przez PKP w okresie międzywojennym. Poznamy losy linii podczas II wojny światowej i w okresie powojennym, w tym także obecną... Czytaj więcej »
Nowe wydanie poszukiwanego przez pasjonatów i podróżników oraz branżę kolejową Atlasu kolejowego. Wszystkie dane zostaną uaktualnione. Atlas świetnie pokazuje jakie ogromne zmiany dokonują się na sieci PKP - nowe przystanki, nowe łącznice, postępująca elektryfikacja czy też reaktywacja różnych linii kolejowych. Hala peronowa w Bytomiu która znajdzie się na okładce jest symbolem takich zmian.
Czytaj więcej »
Obok Ty2 parowozy serii Ol49 były w ostatnich latach funkcjonowania trakcji parowej na PKP drugimi, najpopularniejszymi i najczęściej spotykanymi lokomotywami parowymi naszych kolei. Początkowo planowane jako pojazdy trakcyjne do ciężkich pociągów dalekobieżnych, okazały się w praktyce zbyt słabe i skierowano je do obsługi linii lokalnych. I to był „strzał w dziesiątkę”. Widok „oelki” ze składem piętrusów lub kilkoma „ryflakami” przez długie dekady był codziennym... Czytaj więcej »