KRAKOWSKIE TRAMWAJE Kolekcja Eurosprintera

Komunikacja miejska » Tramwaje

nakład wyczerpany
masz pytania?
Opis produktu
AutorJacek Kołodziej
WydawcaEurosprinter
ISBN978-83-926946-9-4
Stron 296
FormatA4
Oprawatwarda
Summary"gb" "de"

Początki komunikacji miejskiej w Krakowie sięgają lat 60. XIX wieku. Pierwszymi pojazdami na ulicach miasta były omnibusy konne. Pod koniec XIX wieku, wraz z rozwojem przemysłu wprowadzono tramwaj konny, a pierwszą linię wąskotorowego tramwaju elektrycznego oddano do użytku w 1901 roku.

Kilka lat później rozpoczęła się budowa linii normalnotorowych co spowodowało rzadko stosowane funkcjonowanie dwóch rodzajów torowisk o szerokości 900 i 1435 mm aż do 1953 roku. Po wojnie nastąpił gigantyczny rozwój sieci tramwajowej, która obecnie należy do jednych z najbardziej rozwiniętych w Polsce, a krakowskie MPK jest firmą znaną z nowoczesnych rozwiązań i z bardzo ambitnych planów rozwojowych.
Jest to pierwsza publikacja dotycząca krakowskich tramwajów w której poza ciekawie napisaną treścią czytelnicy znajdą wspaniałe ilustracje także z wielu miejsc w których tramwajów już nie ma od ponad 50 lat jak chociażby na ul. Floriańskiej czy na Rynku Głównym. Sporo miejsca poświęcono także opisowi zajezdni tramwajowych i samego taboru.
Mamy nadzieję, że ten bogato ilustrowany album będzie miłą niespodzianką dla pasjonatów komunikacji jednego z najstarszych i najpiękniejszych polskich miast jakim jest Kraków. Wybrane strony tej wartościowej książki: