Książka stanowi obszerne i bogato ilustrowane studium historyczne prezentujące funkcjonowanie dyrekcji okręgowej kolei państwowych – jako organu administracji kolejowej – w okresie międzywojennym. Ukazano podstawy organizacyjne Dyrekcji (Okręgowej) Kolei Państwowych w Katowicach – jej tworzenie, założenia oraz ogólne zasady funkcjonowania. Obszerna część pracy poświęcona została personelowi PKP – przedstawiono przepisy, które obowiązywały pracowników, ich przywileje... Czytaj więcej »
W tym roku rozpoczniemy wydawanie naszej kolejnej serii wydawniczej którą nazwaliśmy Romantyzm lokalnych kolei. W tym cyklu będziemy wydawać publikacje o typowych kolejowych liniach lokalnych - czasami już zlikwidowanych i nieco zapomnianych, a czasami nadal funkcjonujących. Publikacją otwierającą ten cykl będzie książka Romana Garbacika Dzieje kolei kocmyrzowskiej 1899-2010 o uroczej linii kolejowej łączącej Kraków z Kocmyrzowem.
Czytaj więcej »Od 170 lat kolej żelazna na ziemiach polskich jest sprawnym środkiem transportu osób i towarów. W XIX wieku, jakże często podróże koleją umożliwiały kształtowanie się i utrwalanie polskiej świadomości narodowej. Kolej była również natchnieniem, obiektem inspiracji pisarzy, muzyków czy malarzy – niemal magiczną rzeczywistością tak trudną do pojęcia, budzącą strach i fascynację. Sprawny transport kolejowy umożliwiał skuteczne prowadzenie działań wojennych, mobilizacje... Czytaj więcej »
Galicyjska Kolej Transwersalna powstała pod koniec XIX wieku jako gigantyczna inwestycja Monarchii Austro-Węgierskiej. Mająca prawie 800 km linia łącząca Czadcę z Husiatynem poprzez Żywiec, Suchą Beskidzką, Nowy Sącz, Biecz, Jasło, Krosno, Sanok, Sambor i Stanisławów urzeka do dzisiaj zarówno z powodu przebiegu przez góry i pogórza jak także dzięki architekturze dworców charakterystycznych dla tamtej epoki i jej projektodawców. Bogactwo zamieszczonego w albumie materiału... Czytaj więcej »
To pierwsza pozycja poświęcona kolejnictwu w Jaworznie, która opisuje nie tylko kolej normalnotorową, ale również wąskotorowe, piaskowe, linowe i bocznice wszystkich zakładów na terenie miasta. Przedstawione są te największe jak elektrownie, kopalnie, czy cementownia oraz pomniejsze. Książka została wzbogacona 700 zdjęciami, mapami i schematami z różnych okresów. Dodatkowym bonusem do książki jest duża mapa Jaworzna umieszczona w tylnej kieszonce ze wszystkimi nieistniejącymi... Czytaj więcej »
Historia kolei w Rzeszowie i na całym Podkarpaciu rozpoczęła się w 1858 roku kiedy to do Rzeszowa doprowadzono linię kolejową z Krakowa. Jeśli interesują Cię jakie były dalsze losy kolei w tym regionie poprzez okres austriacki, burzliwy okres I i II wojny światowej, II Rzeczpospolitej, w czasie PRL-u aż po czasy współczesne to publikacja ta jest dla Ciebie! Książka zawiera ponad 240 zdjęć (niepublikowanych wcześniej!!!), a także schematy układów stacyjnych, statystyki lokomotyw,... Czytaj więcej »
Prezentowany Czytelnikowi tom pierwszy opisuje historię kolei piaskowych słowem i dokumentem. Opracowanie niniejsze stanowi pierwszą próbę kompleksowego ujęcia dziejów kolei piaskowych na Śląsku. Do tej pory informacje związane z tym tematem ukazywały się okazjonalnie i dotyczyły tylko wybranych zagadnień. Całość materiału podzielono na dziesięć rozdziałów głównych, z których jeden poświęcono kolejom wąskotorowym, natomiast pozostałe dotyczą kolei normalnotorowych.... Czytaj więcej »
Oddajemy do rąk czytelników książkę o lokalnej, malowniczo położonej linii kolejowej z Bielska Białej do Kalwarii. Dzieje tej linii kolejowej są typowym przykładem rozwoju i późniejszej utraty znaczenia kolei lokalnej, położonej nieco na uboczu najważniejszych szlaków kolejowych PKP. Jej autor - Marek Ćwikła - pracował nad tym tytułem wiele lat, zbierając źródła, dokumenty i ilustracje w wielu miejscach. Efekty tego są imponujące.
Czytaj więcej »Kolejny tom o malowniczo położonych liniach lokalnych w Małopolsce niestety w części już zlikwidowanych lub pozbawionych planowego ruchu pasażerskiego. Tytuł obejmuje historię linii: Siersza Wodna-Trzebinia-Wadowice-Skawce, Bolęcin-Jaworzno. Jej autor - Marek Ćwikła - pracował nad tym tytułem wiele lat, zbierając źródła, dokumenty i ilustracje w wielu miejscach.
Czytaj więcej »Kolejny tytuł z naszej bestsellerowej albumowej serii Najciekawsze linie kolejowe Polski którą cechuje znakomity dobór tematu, wspaniałe ilustracje i to że każdy miłośnik kolei chce ją mieć w swojej biblioteczce... W publikacji przedstawione zostały kulisy powstania linii oraz historia jej eksploatacji, od symbolicznego wbicia pierwszej łopaty pod koniec XIX wieku po czasy współczesne i gruntowną modernizację, przeprowadzoną w latach 2010–2014. Książka obfituje w zaskakujące... Czytaj więcej »