Dalszy ciąg spotkań z Krośniewicką Koleją Dojazdową. Film nagrany na początku lat 90. w Krośniewicach i okolicy. W I części pokazano ruch pasażerski, w II pokazano manewry i ruch planowych pociągów towarowych.
Czytaj więcej »Antoni Halor był cenionym artystą plastykiem, reżyserem filmowym i fotografem który ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie i łódzką Państwową Wyższą Szkołę Teatralną, Filmową i Telewizyjną. Nakręcił wiele filmów dokumentalnych w tym sporo związanych z tematyką śląską. Chcielibyśmy spopularyzować trzy cenne dokumenty dla pasjonatów industraliów i śląskiej kultury: Pożegnanie z kolejką (1968), Wzgórze Marsa (1968) i Czarne Słońce (1971). Pierwszy film... Czytaj więcej »
Stacja Stalowa Wola Rozwadów pod koniec lat 80. pachniała dymem i parą. Była już jedną z niewielu w Polsce, gdzie spotykały się parowozy przeznaczone do różnych pociągów: pośpieszne Pt47, osobowe Ol49 i towarowe Ty2. Te pierwsze zatrudnione były przy słynnym pociągu pośpiesznym "Karpaty".
Czytaj więcej »
Przygotowaliśmy wspaniałą gratkę dla miłośników kolei przemysłowych i jednocześnie wąskich torów. Profesjonalnie nakręcone na pocz. XXI wieku filmy Jakuba Halora: Ostatnie pociągi towarowe do Elektrowni Chorzów i Huta "1 Maja" w Gliwicach.
Czytaj więcej »Wznowienie naszego pierwszego filmu wydanego 10 lat temu. Na płycie pasjonaci parowozów znajdą cztery filmy autorstwa Marka Pietrasa i Marka Żmudy: z pracy manewrowej serii Ty45 na terenie KWK "Rozbark", z manewrów parowozów "Śląsk" na terenie KWK "Porąbka-Klimontów", przejazdu parowozu Ty42-107 do KWK "Anna" malowniczą linią do Pszowa. Ponadto zobaczymy też parowozy Ty51 należące do kolei piaskowych. Filmy pochodzą z lat 1989-1996 i zostały nagrane kamerami VHS.
Czytaj więcej »Profesjonalny film dokumentalny poświęcony powstaniu, eksploatacji i eksportowi lokomotyw SU45 do Libanu, znanych też jako "Fiaty" ze względu na włoskie silniki spalinowe jakie w nich zamontowano. W filmie wypowiadają się konstruktorzy, pracownicy producenta - Zakładów Cegielskiego z Poznania, maszyniści, a nawet konwojenci którzy zawozili lokomotywy do Libanu i pracownicy kolei z tego kraju. Autor zgromadził wiele archiwalnych materiałów prezentowanych w filmie, a także wiele sekwencji... Czytaj więcej »
Film nagrany na początku lat 90. w Krośniewicach i okolicy. Wtedy na Krośniewickiej Kolei Dojazdowej pomału kończyła się era pary ale ruch pasażerski był dość intensywny i obejmował pociągi w kierunku Ozorkowa, Ostrów i Boniewa. Kolej obfitowała w wiele interesujących motywów w tle co widać na filmie. Tematyka została podzielona na dwie części. Do pierwszej wybraliśmy sekwencje z ruchem pasażerskim. W przygotowaniu kolejna płyta obejmująca ruch towarowy.
Czytaj więcej »Film nagrany w latach 80. na terenie parowozowni i stacji Skarżysko-Kamienna, a także okolicznych liniach kolejowych.
Czytaj więcej »Pokazany na płycie materiał filmowy to relacja z trzydniowej imprezy "stulecia" zorganizowanej w 1992r. przez miłośników dawnej kolei na Bydgoskiej Kolei Dojazdowej. Wzięły w niej udział dwa zachowane wówczas w Polsce jeszcze czynne parowozy na tor 600 mm — Px38 ze Żnina (niegdyś pracujący w Białośliwiu) i „haefka” z kolei leśnej w Hajnówce — oraz przedwojenny wagon motorowy zwany „ryjkiem”, niegdyś również służącym na tej kolei. Dodatkowo do zdjęć pozował... Czytaj więcej »
Międzynarodowy pociąg pośpieszny Karpaty to druga z serii płyt DVD przygotowana przez Wydawnictwo Eurosprinter. Tym razem przygotowaliśmy kilka zmontowanych filmowych epizodów ze słynnym pociągiem międzynarodowym który jeszcze w końcu lat ’80 między Skarżyskiem-Kamienną a Przeworskiem jechał planowo pod trakcją parową. Dzięki temu pociąg ten stał się pewnego rodzaju legendą, nie tylko w Polsce jako ostatni „międzynarodowy pociąg parowy Europy”. Na obraz składa się... Czytaj więcej »