Po 25 latach od wydania trylogii Krzysztofa Soidy poświęconej kolejom wąskotorowym na Górnym Śląsku, przekazujemy wyczekiwany przez wszystkich na nowo opracowany album dedykowany GKW. Ponad 900(!) fotografii umożliwia odbycie niezwykłej podróży w czasie po sieci śląskich wąskich torów. Praca, podzielona na 11 rozdziałów tematycznych i obszerny kolorowy suplement, opowiada dzieje górnośląskiej kolei państwowej za pomocą obrazu. Stanowi integralną drugą część monografii,... Czytaj więcej »
Pruskie parowozy P 8, których konstruktorem był pochodzący z Opola niemiecki inżynier Robert Garbe, to jedna z najgenialniejszych konstrukcji parowozowych w dziejach. Budowana w pierwszych dwóch dekadach XX wieku lokomotywa początkowo była planowana jako parowóz pośpieszny, wkrótce przemianowaną ją jednak na osobową i w takiej roli była znana w całej Europie. W Polsce od początku istnienia PKP aż do lat 70. była podstawowym pojazdem trakcyjnym do lokalnego ruchu pasażerskiego... Czytaj więcej »
Album prezentuje polskie pociągi pancerne zarówno od strony technicznej, jak i, choć do pewnego stopnia w ograniczonym zakresie, ich historię. Prócz warstwy tekstowej zawiera 600 archiwalnych fotografii, 120 barwnych rysunków parowozów i wagonów pancernych, utrzymanych w jednolitej skali, mapki oraz reprodukcje stron istotnych dokumentów. Polecamy miłośnikom kolei, historii II RP i tematyki wojskowej.
Czytaj więcej »Reprint mapy kolejowej Polski z 1951 r. z zasobów CIA. Warto zwrócić uwagę, że mapa pochodzi sprzed korekty granic w 1953 r. między Polską, a ZSRR, na mapie wyraźnie zaznaczono uszkodzone w czasie wojny mosty. Do mapy dołączony reprint CIA z opisem mostów które strona polska odbudowywała lub zamierzała odbudować. Nazwy miejscowości na Ziemiach Odzyskanych jeszcze po niemiecku.
Czytaj więcej »W książce przedstawiono samochody produkowane w Wielkopolsce w latach 1971-2020. Każdy pasjonat motoryzacji znajdzie w książce zdjęcia i informacje o słynnych Tarpanach, a także prototypowych Wartach i składanych tam VW, Skodach i Seatach.
Czytaj więcej »
Pierwszy w tym roku numer Stalowych Szlaków a w nim przeczytacie o: Elektrowni Jaworzno, II Pikniku Drezynowym, Wypadku autobusu szynowego SA109-009, parowozach OKo1 i in.
Czytaj więcej »Kolejny w tym roku numer Stalowych Szlaków a w nim przeczytacie o: Parowozach Oko1, Kolei Leśnej w Czarnej Białostockiej, w rubryce Archeologia Kolejowa Tadeusz Suchorolski przedstawi ciekawostki kolejowe i in.
Czytaj więcej »W Niemczech systemy metra znajdziemy poza Berlinem także w Norymberdze, Monachium, Hamburgu, Stuttgarcie, Frankfurcie M. i miastach Zagłębia Ruhry. Za pomocą tego przewodnika i zawartych w nim: opisów, map i zdjęć, łatwiej będzie pojąć skalę rozbudowanych sieci metra w tych miastach. Pozycja w języku niemieckim i angielskim.
Czytaj więcej »
Początek kolei w Inowrocławiu to lata 1872–1873, kiedy to otwarto pierwszą linię kolejową zbudowaną przez Towarzystwo Kolei Górnośląskich. Uruchomienie tych pierwszych połączeń kolejowych wpłynęło na rozwój miasta oraz lokalnego przemysłu co zaowocowało budową kolejnych lokalnych linii kolejowych. Publikacja ma za zadanie przedstawienie historii inowrocławskiego węzła na przestrzeni blisko 150 lat, a tradycyjnie bardzo bogata warstwa ilustracyjna w znakomity sposób ją... Czytaj więcej »
Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie istnieje już 40 lat. Jego kolekcja zabytkowych pojazdów komunikacji miejskiej należy do najliczniejszych w tej części Europy. Ten wspaniały jubileusz stał się inspiracją do opracowania albumu w którym opisano historię klubu oraz odrestaurowanych autobusów. Autor zebrał w nim wiele cennych zdjęć oraz informacji z planowej eksploatacji autobusów co jest jednym z atutów tej pięknie wydanej publikacji.
Czytaj więcej »Wreszcie jest pozycja o nowoczesnych i szybkich niemieckich pociągach ICE. W środku trochę danych technicznych, pięknych zdjęć oraz mapa z siecią gdzie można spotkać te składy.
Czytaj więcej »
To kontynuacja albumu „Komunikacja publiczna Warszawy 2010-2014”, w którym autor - Maciej Turkowski zawarł swoje pierwsze 20 lat śledzenia warszawskiej komunikacji. Dwie utrwalone w albumie dekady, to kawał czasu dla komunikacyjnych wspominek. Poza licznymi Ikarusami, „parówkami” i „stopiątkami”, w albumie znajdziemy zdjęcia wszystkich nowo wprowadzanych w latach 1990-2010 autobusów i tramwajów, a także kilka pojazdów testowych. Nie mogło też zabraknąć trolejbusów.... Czytaj więcej »
Monografia parowozu TKt48 zwanego „tekatką”, „osiołkiem” lub „uszatkiem”. Parowóz ten od początku projektowany jako lokomotywa do pociągów osobowych otrzymał oznaczenie parowozu towarowego, gdyż średnica kół była o kilka centymetrów mniejsza, niż to przewidywały normy dla parowozów pasażerskich. Przez kilka dekad maszyny te pracowały w ruchu aglomeracyjnym, na liniach drugorzędnych, a szczególnie na trasach górskich i podgórskich. Parowozy tej serii dotrwały... Czytaj więcej »
Nowość znakomitego wydawcy przewodników-atlasów współczesnych sieci tramwajowych Europy. Na 160 stronach zawarto plany sieci i zdjęcia taboru z dodatkowymi informacjami o poszczególnych miastach Holandii, Belgii, Luksemburga (szerokość toru, otwarcie pierwszej linii, długość sieci, informacje o taborze itd.). Pozycja w języku niemieckim i angielskim.
Czytaj więcej »
Hamburg to jedno z największych miast Niemeic z bardzo bogatą infrastrukturą komunikacyjną.Za pomocą tego przewodnika i zawartych w nim: opisów, map i zdjęć, łatwiej będzie pojąć skalę rozbudowanych sieci komunikacyjnych Wiednia. Pozycja w języku niemieckim i angielskim.
Czytaj więcej »
Stolice państwa mają zazwyczaj tak rozbudowane systemy komunikacyjne, że doczekały się osobnych wydawnictw. Za pomocą tego przewodnika i zawartych w nim: opisów, map i zdjęć, łatwiej będzie pojąć skalę rozbudowanych sieci komunikacyjnych Wiednia. Pozycja w języku niemieckim i angielskim.
Czytaj więcej »
ZESTAW TRZECH MAP: 1) Współczesna Mapa linii pasażerskich Niemiec, 2) Współczesna mapa linii kolejowych Niemiec na tle związków transportowych i regionów, 3) Mapa kolejowa Europy.
Czytaj więcej »Wspaniały album poświęcony wagonom pasażerskim kolei czechosłowackich w okresie międzywojennym. W książce można znaleźć wagony zarówno produkowane w Czechosłowacji jak i te które powstały jeszcze w czasach monarchii Austro-Węgierskiej. Opisano i pokazano wagony 2 i 4 osiowe, lokalne, dalekobieżne, salonki, restauracyjne, pocztowe, bagażowe, sypialne. Książka w języku czeskim.
Czytaj więcej »
Rozległe położenie i turystyczny charakter Jeleniej Góry i okolic wymagały od zawsze sprawnej komunikacji miejskiej. Najpierw połączenie dworca z centrum, Cieplicami, Sobieszowem i Podgórzynem zapewniały tramwaje, a po ich likwidacji autobusy. Autor opisał ponad 50 letnią historię komunikacji autobusowej w Jeleniej Górze, a zebrane ilustracje w doskonały sposób zobrazują niepowtarzalność tego podgórskiego miasta.
Czytaj więcej »Pierwsza mapa sieci kolejowej Serbii, Kosowa, Czarnogóry. Zawierająca poza obecnymi liniami także te które zostały zlikwidowane oraz bardzo wiele linii wąskotorowych. To kraje górzyste w których koleje wąskotorowe np. w przemyśle drzewnym pełniły ogromne znaczenie. Na mapie zaznaczono również linie kolejowe których rozpoczęto budowę a których nie dokończono. Węzeł Belgrad – powiększono. Na mapie zaznaczono kilometraże i orientacyjne obiekty geograficzne (rzeki, jeziora).... Czytaj więcej »