Pierwsza książka opisująca dzieje komunikacji autobusowej od momentu powstania w 1929 roku w Katowicach spółki „Śląskie Linie Autobusowe”, poprzez „Śląsko-Dąbrowskie Linie Komunikacyjne”, „Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne” do czasów „Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej Katowice” Sp. z o.o., które jest kontynuatorem osiemdziesięcioletniej tradycji. Uzupełnieniem interesującej treści przeplatanej różnego rodzaju spisami i tabelami są oczywiście... Czytaj więcej »
Atlas sieci tramwajowych Polski 2017 to nowe wydanie bestsellerowego opracowania kartograficznego systemów tramwajowych i trolejbusowych Polski. Obejmuje zarówno miasta, w których obecnie eksploatowane są sieci tramwajowe, jak również sieci zlikwidowane lub pozostające poza dzisiejszymi granicami Polski. Kilkadziesiąt szczegółowych map ilustruje rozwój sieci tramwajowych w poszczególnych miastach od czasów tramwajów konnych do dnia dzisiejszego. Atlas sieci... Czytaj więcej »
Rozległe położenie i turystyczny charakter Jeleniej Góry i okolic wymagały od zawsze sprawnej komunikacji miejskiej. Najpierw połączenie dworca z centrum, Cieplicami, Sobieszowem i Podgórzynem zapewniały tramwaje, a po ich likwidacji autobusy. Autor opisał ponad 50 letnią historię komunikacji autobusowej w Jeleniej Górze, a zebrane ilustracje w doskonały sposób zobrazują niepowtarzalność tego podgórskiego miasta.
Czytaj więcej »Książka „Bydgoskie Autobusy” to już druga, po „Bydgoskich Tramwajach” tak obszerna monografia poświęcona historii bydgoskiej komunikacji miejskiej. Tym razem jest poświęcona autobusom. Z uwagi na niezwykle bogaty materiał została napisana w formie kroniki i obejmuje okres od jej zarania do końca 2020 roku. Dużym atutem książki jest duża ilość niepublikowanych dotąd fotografii, które poza autobusami w dużej części przedstawiają zmieniająca się przez lata Bydgoszcz ... Czytaj więcej »
Historia komunikacji miejskiej w Częstochowie jest pierwszą książką opisującą nie tylko sieć tramwajową, uruchomioną w 1959 roku, ale i funkcjonującą wcześniej sieć autobusową. Autor dotarł też do niezrealizowanych projektów tramwajowych z lat 1901-26, prezentując załączone do nich schematy. Książka licząca 150 stron podzielona jest na dziewięć rozdziałów opisujących historię komunikacji w poszczególnych latach, tabor autobusowy i tramwajowy oraz zaplecze... Uzupełnieniem... Czytaj więcej »
Krakowska komunikacja miejska wczoraj i dziś to fotograficzny album poświęcony zmianom, jakie na przestrzeni niemal 150 lat zaszły w krakowskiej komunikacji miejskiej. Zebrane na przestrzeni lat zdjęcia dokumentujące codzienną służbę jaką wykonuje krakowski przewoźnik, ukazują w przystępny sposób naturalny proces rozwoju komunikacji. Polecamy zarówno pasjonatom transportu miejskiego jak i wszystkim którym bliski jest Kraków.
Czytaj więcej »W marcu bieżącego roku ukazała się nowa książka dokumentująca historię polskiej motoryzacji. Autor podjął trud skompletowania możliwie pełnej wiedzy o produktach i prototypach Jelczańskich Zakładów Samochodowych. W temacie autobusów publikacja sięga od pierwszego prototypu autobusu A-81 Odra z 1958 roku, poprzez opisy legendarnych Ogórków, aż do nieznanych faktów z okresu licencji Berlieta. Bogato ilustrowana książka, pełna niepublikowanych dotąd zdjęć prototypów z... Czytaj więcej »
Właśnie ukazała się kontynuacja serii o pojazdach produkowanych w fabryce Jelcz. Tym razem wzięto pod uwagę okres 1971-1983. W bogato ilustrowanej publikacji przedstawiono pojazdy samochodowe i przyczepy Jelcz produkowane w tych właśnie latach. Opisano samochody ciężarowe rodzin Jelcz 300 M i Jelcz 320, pojazdy użytkowe Jelcz wykorzystujące konstrukcję podwozi Steyr 1490 i Steyr 1491, samochody ciężarowe rodziny Jelcz 410, samochody... Czytaj więcej »
Elegancki album wydany z okazji 80 lecia komunikacji autobusowej w stolicy. Zawiera ponad 200 zdjęć w tym wiele naprawdę unikatowych a także mapki, tabele z liniami z lat 1939, 1970 i 2005, statystykę i dane techniczne taboru! W książce zgromadzono wizerunki wszystkich autobusów i trolejbusów jakie jeździły w Warszawie od początku aż do dnia dzisiejszego!
Czytaj więcej »Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie istnieje już 40 lat. Jego kolekcja zabytkowych pojazdów komunikacji miejskiej należy do najliczniejszych w tej części Europy. Ten wspaniały jubileusz stał się inspiracją do opracowania albumu w którym opisano historię klubu oraz odrestaurowanych autobusów. Autor zebrał w nim wiele cennych zdjęć oraz informacji z planowej eksploatacji autobusów co jest jednym z atutów tej pięknie wydanej publikacji.
Czytaj więcej »