Piękny album fotograficzny poświęcony najdłuższej sieci wąskotorowej w Niemczech - Harzquer i Brockenbahn w górach Harz.
Read more »
Książka „Bydgoskie Autobusy” to już druga, po „Bydgoskich Tramwajach” tak obszerna monografia poświęcona historii bydgoskiej komunikacji miejskiej. Tym razem jest poświęcona autobusom. Z uwagi na niezwykle bogaty materiał została napisana w formie kroniki i obejmuje okres od jej zarania do końca 2020 roku. Dużym atutem książki jest duża ilość niepublikowanych dotąd fotografii, które poza autobusami w dużej części przedstawiają zmieniająca się przez lata Bydgoszcz ... Read more »
W latach 1966-1975 koleje b. NRD zakupiły w Związku Radzieckim łącznie 378 lokomotyw M62 co było odpowiedzią na powolny koniec epoki parowozów w ruchu towarowym. W dodatku kraje RWPG były zobowiązane do tego aby ciężkie lokmomotywy spalinowe kupować w ZSRR. Niemcy nazywali je "Taiga-Trommel". Stały się takimi samymi legendami tamtejszych żelażnych szlaków jak w Polsce "Gagariny". Książka świetnie wydana z ogromną ilością fotografii, statystykami i danymi technicznymi. W... Read more »
Książka poświęcona atrakcyjnym i rozległym kolejom leśnym w Frauneland w Austrii których właścicielem był wybitny hrabia Karol Antoni Lanckoroński - polski hrabia powiązany z dworem austriackim. W Polsce był znany jako historyk sztuki lobbujący za ochroną obiektów zabytkowych. Posiadał wiele nieruchomości i ziem. Szybko dostrzegł możliwości jakie daje kolej wąskotorowa która umożliwiała transport drewna. Ważną część tej publikacji stanowi wiele fotografii, planów... Read more »
Tramwaje E6 i doczepy C6 były ostatnimi pojazdami opracowanymi dla Wiedeńskiej Elektrycznej Kolei Miejskiej. W Wiedniu można je było spotkać jako pojazdy obsługujące linię metra U6. Później tabor ten trafił także do Amsterdamu, Utrechtu i Krakowa. Liczne czarno-białe i kolorowe zdjęcia przedstawiają użytkowanie pojazdów w Wiedniu, a następnie w innych miastach. Autorzy przedstawiają dokładne tabele z renumeracją oraz różne modernizacje jakie zastosowano w tych pojazdach.... Read more »
Alpejska kolej wąskotorowa o szerokości 760 mm z Jenbach do Mayrhofen w Austrii doczekała się pięknego albumu przedstawiającego różne etapy eksploatacyjne od parowozów, przez wozy motorowe do współczesnych zespołów trakcyjnych. Książka w języku niemieckim.
Read more »Prezentujemy państwu najnowszą 11. edycję Atlasu kolejowego Niemiec. Na ok. 256 stronach znajdą państwo mapy sieci kolejowej wraz z bocznicami, kolejami wąskotorowymi i prywatnymi w skali 1:300 000. Są zaznaczone także linie zlikwidowane, koleje linowe, kilometraż, kolejowe przeprawy promowe, tunele i inne ciekawostki. Poza mapami głównymi kilkadziesiąt największych węzłów kolejowych w większej skali 1:100 000. W tej edycji także wiele ogólnoniemieckich map tematycznych. Legenda... Read more »
Prezentujemy państwu najnowszą edycję Atlasu kolejowego Szwajcarii. Na 106 stronach znajdą państwo mapy sieci kolejowej wraz z bocznicami, kolejami wąskotorowymi i prywatnymi w skali 1:150 000. Są zaznaczone także linie zlikwidowane, koleje linowe i zębate, stacje przeładunkowe tirów, kilometraż, tunele i inne ciekawostki. Poza mapami głównymi przedstawiono również węzły kolejowe w większej skali - 1:50 000. W tej edycji także wiele ogólnoniemieckich map tematycznych. Legenda... Read more »
Kalendarz o dość niekonwencjonalnym układzie dni i tygodni (w formacie tabeli przyjazdów i odjazdów) z ładnymi zdjęciami współczesnej kolei. ŚWIETNY POMYSŁ NA NIEDROGI PREZENT DLA MIŁOŚNIKA WSPÓŁCZESNEJ KOLEI!
Read more »Z cukrowni działających przed II wojną światową na dzisiejszym Pomorzu Zachodnim po zakończeniu działań wojennych wybrano do odbudowy trzy cukrownie w: Gryficach, Kluczewie i Szczecinie. Każda cukrownia miała bocznicę normalnotorową, obsługiwaną własnymi parowozami, a później lokomotywami spalinowymi. Ponadto cukrownie w Gryficach i Szczecinie miały bocznice wąskotorowe, a cukrownia w Kluczewie zbudowała sieć kolei wąskotorowych o długości prawie 100 kilometrów. Autor... Read more »