Rozkład kolei austriackich OBB w którym zamieszczono także prywatnych przewoźników wąskotorowych jak np. Miariazellerbahn czy Zillertalbahn. W rozkładzie dwie mapy schematyczne. Jedna luźna, druga w zagiętej okładce. Skład graficzny rozkładu kolorowy - bardzo estetyczny i czytelny.
Read more »
Tradycyjny, książkowy, sieciowy rozkład jazdy wszystkich pociągów w Czechach (Ceske Drahy, Regiojet, Leoexpress i inni przewoźnicy) obowiązujący od 14.12.25 do 12.12.26.
Read more »
Steinbeisbahn o rozstawie szyn 760 mm była jednym z największych systemów kolei leśnych pod jednym zarządem w Europie, a także ferującą jedyne połączenie kolejowe Austrii z Dalmacją. Aby poradzić sobie z dużymi obciążeniami na stromych wzniesieniach Bośni, eksploatowała fascynującą gamę nietypowych lokomotyw typu Mallet. Znany angielski pasjonat parowozów Keith Chester wyjaśnia zawiłości związane z budową kolei, wpływu I wojny światowej na jej los i ostateczny upadek.... Read more »
Stolice państwa mają zazwyczaj tak rozbudowane systemy komunikacyjne, że doczekały się osobnych atlasów. Za pomocą tego przewodnika i zawartych w nim: opisów, map i zdjęć, łatwiej będzie pojąć skalę rozbudowanych sieci komunikacyjnych Budapesztu który ma niesamowicie różnorodny system transportowy! Obecnie w Budapeszcie w eksploatacji są: metro - 4 linie, kolejki podmiejska HEV, tramwaje - 27 linii, kolej zębata (#60), trolejbusy, funikular, a do tego parkowa kolej dziecięca. Pozycja... Read more »
Książka opowiada o pewnym wagonie tramwajowym wyprodukowanym przez zakłady MAN w 1909, który po swojej służbie w Norymberdze, trafił do Krakowa, gdzie woził podróżnych aż do 1969. Odkryty przez miłośników tramwajów z Norymbergi, dzięki współpracy partnerskiej Krakowa i Norymbergi trafił tam z powrotem w 1984 by w 2020 trafić z powrotem do Krakowa gdzie udało się odwzorować i odbudować kolejny wagon tej serii. Obecnie Zeppeliny są częścią historycznego parku taborowego... Read more »
Świetny przewodnik po współczesnym taborze kolei niemieckich. Tabor prezentowany na pięknych zdjęciach wraz z opisem i danymi technicznymi.
Read more »W latach 1966-1975 koleje b. NRD zakupiły w Związku Radzieckim łącznie 378 lokomotyw M62 co było odpowiedzią na powolny koniec epoki parowozów w ruchu towarowym. W dodatku kraje RWPG były zobowiązane do tego aby ciężkie lokmomotywy spalinowe kupować w ZSRR. Niemcy nazywali je "Taiga-Trommel". Stały się takimi samymi legendami tamtejszych żelażnych szlaków jak w Polsce "Gagariny". Książka świetnie wydana z ogromną ilością fotografii, statystykami i danymi technicznymi. W... Read more »
Albumowa książka poświęcona perełce alpejskich kolei wąskotorowych które pozostały do naszych czasów: Rittnerbahn. Po zapoznaniu się z tą książką z pewnością wielu z czytelników będzie chciało obejrzeć i przejechać się tą kolejką która wozi turystów w bliskim sąsiedztwie Bolzano i Dolomitów już od 1907 roku. Pozycja w języku niemieckim.
Read more »Książka poświęcona mniej znanym lokomotywom elektrycznym: "Bobinkom", które wyprodukowano w symbolicznej ilości - 4 egz. do obsługi dwóch czeskich lokalnych linii zelektryfikowanych nietypowym napięciem 1,5 kV. Kursowały z planowymi pociągami po liniach Lipno-Rybnik (do 2003 roku) i Tabor-Bechyne. Obecnie pełnią już rolę wyłącznie taboru historycznego i prowadzą okazjonalne pociągi z Tabora do Bechyne. Książka w języku czeskim.
Read more »W Polsce wszyscy kojarzą firmę GANZ z wagonami motorowymi SN52 i SN61 które wzbogaciły tabor PKP w czasach PRL. Węgierski Ganz był jednak znanym producentem szynowym już w XIX wieku. Fabryka z Budapesztu produkowała: wagony towarowe i pasażerskie, wąskotorowe lokomotywy przemysłowe, elektrowozy a nawet tramwaje. Ta książka to albumowy przegląd wspaniałej produkcji taboru w latach 1868-1919. Książka w języku węgierskim ale opisy zdjęć i rysunków po angielsku.
Read more »