TRAMWAJE GÓRNOŚLĄSKIE (TOM 2) Eurosprinter collection

Sales

Price:90,00PLN
Wysyłka natychmiast
got questions?
Product description
Authorzespół autorski
PublisherEurosprinter
Editionpierwsze
ISBN978-83-931006-6-8
Pages408
FormatA4
Bindingtwarda
Photos670
Weight2,1kg
Premiere05.10.2012
Summaryde cz

OBNIŻONA CENA Z POWODU USZKODZONEJ OKŁADKI (np. problem z grzbietem, uszkodzony któryś z rożków, zarysowania, pobrudzenie itp). W razie pytań prosimy dzwonić lub pisać.

Drugi tom tramwajów aglomeracji katowickiej opisuje dzieje tego systemu transportowego po 1945 roku. Jest podobnie, jak tom pierwszy, opasły i niezwykle bogato ilustrowany. Wśród ponad 670 ilustracji Czytelnik znajdzie 85% fotografii, z tego 180 fotografii tworzy galerię (między innymi rewelacyjne zdjęcia barwne z lat 70.). Pozostałe 15%, to:

- rysunki techniczne taboru i konstrukcji torów,

- mapy miast ,

- plany układów torowych z różnych okresów (w tym wszystkie współczesne pętle),

- reprodukcje dokumentów.

 

Liczne dane statystyczne i wykazy zaprezentowano w formie 46 tablic.

Pod każdym względem monografia utrzymuje poziom tomu pierwszego. Przekazuje wiedzę w profesjonalny sposób z zastosowaniem warsztatu historycznego, a jednocześnie w przystępnej formie. Na warsztat historyczny składa się ponad 690 przypisów, które nie tylko powołują się na źródła, ale także komentują główną treść (35% przypisów to komentarze). Ukoronowaniem i niezbędnym uzupełnieniem zasadniczego tekstu są załączniki:

- Wykaz linii, łącznic, pętli torowych i zajezdni uruchomionych po 1945 r.,

- Wykaz linii, łącznic i zajezdni zamkniętych po 1945 r.,

- Kalendarium linii tramwajowych po 1945 r.,

- Wykaz taboru wprowadzonego do eksploatacji po 1945 r. (wykaz numeryczny wraz z przenumerowaniami).

 

Zaletą monografii jest zebranie w całość i przedstawienie, często nieznanych, faktów z historii komunikacji tramwajowej w najbardziej zindustrializowanym i zurbanizowanym regionie Polski. Autorzy, czerpiąc wiedzę z podstawowych dokumentów archiwalnych i prasy codziennej, zamiast opracowań już przetworzonych, prostują wiele nieprawdziwych, powtarzanych przez lata błędów dotyczących dat i przebiegu zdarzeń.

 

Opracowanie z pewnością sprawi przyjemność nie tylko fanom tramwajów w kraju i za granicą, ale może być pomocne wszystkim zajmującym się historią techniki i dziejami regionu, a nawet urbanistom. Dzięki licznym fotografiom, jest niezwykłym dokumentem metamorfozy, którą przeszły nasze miasta i osiedla na przestrzeni niespełna ostatnich 70 lat.

 

Planujemy jeszcze wydanie III tomu poświęconego komunikacji tramwajowej w Bielsku-Białej, Cieszynie, Opawie i Zagłębiu Ostrawsko-Karwińskim, a także projektom nie zrealizowanym w Rybniku i okolicy.

We recommend:

tramwaje-gornoslaskie-%28tom-1%29.jpg
TRAMWAJE GÓRNOŚLĄSKIE (TOM 1)
140PLN
  
  • Add link to:
  • digg.com
  • delicious.com
  • facebook.com