W marcu bieżącego roku ukazała się nowa książka dokumentująca historię polskiej motoryzacji. Autor podjął trud skompletowania możliwie pełnej wiedzy o produktach i prototypach Jelczańskich Zakładów Samochodowych. W temacie autobusów publikacja sięga od pierwszego prototypu autobusu A-81 Odra z 1958 roku, poprzez opisy legendarnych Ogórków, aż do nieznanych faktów z okresu licencji Berlieta. Bogato ilustrowana książka, pełna niepublikowanych dotąd zdjęć prototypów z... Read more »
Właśnie ukazała się kontynuacja serii o pojazdach produkowanych w fabryce Jelcz. Tym razem wzięto pod uwagę okres 1971-1983. W bogato ilustrowanej publikacji przedstawiono pojazdy samochodowe i przyczepy Jelcz produkowane w tych właśnie latach. Opisano samochody ciężarowe rodzin Jelcz 300 M i Jelcz 320, pojazdy użytkowe Jelcz wykorzystujące konstrukcję podwozi Steyr 1490 i Steyr 1491, samochody ciężarowe rodziny Jelcz 410, samochody... Read more »
W książce przedstawiono autobusy produkowane w fabryce Autosan - zarówno egzemplarze seryjne jak i prototypowe. Uwzględniono także pojazdy które powstały w wyniku kooperacji. Książka podobnie wydana do serii o pojazdach Jelcz.
Read more »
Właśnie ukazała się kolejna już trzecia część poświęcona pojazdom produkowanym w fabryce Jelcz. Tym razem wzięto pod uwagę okres 1984-1989. W bogato ilustrowanej publikacji przedstawiono pojazdy samochodowe, autobusy i przyczepy produkowane w tych właśnie latach. Opisano samochody ciężarowe rodzin Jelcz 642, samochody dla rolnictwa, sportowe, pożarnicze a także miejskie autobusy PR110, prototypy i inne.
Read more »Właśnie ukazała się kolejna już czwarta część poświęcona pojazdom produkowanym w fabryce Jelcz. Tym razem wzięto pod uwagę schyłkowy okres produkcyjny zakładów w Jelczu 1990-1994. W bogato ilustrowanej publikacji przedstawiono pojazdy samochodowe, autobusy i przyczepy produkowane w tych właśnie latach. Opisano samochody ciężarowe rodzin Jelcz 410, 422, 423, 424, 620, 622, 623, 642, samochody pożarnicze a także miejskie autobusy 120 i dalekobieżne oraz prototypy.
Read more »Rozległe położenie i turystyczny charakter Jeleniej Góry i okolic wymagały od zawsze sprawnej komunikacji miejskiej. Najpierw połączenie dworca z centrum, Cieplicami, Sobieszowem i Podgórzynem zapewniały tramwaje, a po ich likwidacji autobusy. Autor opisał ponad 50 letnią historię komunikacji autobusowej w Jeleniej Górze, a zebrane ilustracje w doskonały sposób zobrazują niepowtarzalność tego podgórskiego miasta.
Read more »Stare kartki pocztowe są skarbnicą wiedzy o miastach, ich architekturze, zwyczajach mieszkańców czy komunikacji. Często zamieszczamy je w naszych albumowych monografiach. Tym razem jak wskazuje tytył są tematem głównym tego albumu. Bogata historia krakowskiej komunikacji została w tym przypadku przedstawiona wyłącznie za pomocą kart pocztowych pochodzących z różnych okresów historycznych miasta. Autor zebrał 165 pocztówek z tematyki komunikacyjnej którymi następnie wypełnił... Read more »
Po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej warszawska komunikacja miejska doczekała się monograficznego opracowania swych dziejów w okresie okupacji hitlerowskiej. Album składa się z dwóch podstawowych części — komunikacyjnej i administracyjnej. W części pierwszej znajdą się takie tematy jak linie i trasy, opis taboru tramwajowego i autobusowego, barykady tramwajowe z września 1939 r. i z powstania 1944 r., taryfy, bilety itd. Część druga przedstawia tych wszystkich,... Read more »
Atlas sieci tramwajowych Polski 2017 to nowe wydanie bestsellerowego opracowania kartograficznego systemów tramwajowych i trolejbusowych Polski. Obejmuje zarówno miasta, w których obecnie eksploatowane są sieci tramwajowe, jak również sieci zlikwidowane lub pozostające poza dzisiejszymi granicami Polski. Kilkadziesiąt szczegółowych map ilustruje rozwój sieci tramwajowych w poszczególnych miastach od czasów tramwajów konnych do dnia dzisiejszego. Atlas sieci... Read more »
Historia komunikacji miejskiej w Częstochowie jest pierwszą książką opisującą nie tylko sieć tramwajową, uruchomioną w 1959 roku, ale i funkcjonującą wcześniej sieć autobusową. Autor dotarł też do niezrealizowanych projektów tramwajowych z lat 1901-26, prezentując załączone do nich schematy. Książka licząca 150 stron podzielona jest na dziewięć rozdziałów opisujących historię komunikacji w poszczególnych latach, tabor autobusowy i tramwajowy oraz zaplecze... Uzupełnieniem... Read more »