TRAMWAJE DOLNOŚLĄSKIE tom 1 + DVD Kolekcja Eurosprintera

Komunikacja miejska » Tramwaje

Cena:88,00PLN
Wkrótce nakład zostanie wyczerpany
masz pytania?
Opis produktu
AutorH. Magoń, J. Podobiński
WydawcaEurosprinter
Wydaniepierwsze
ISBN978-83-931006-7-5
Stron152
FormatA4
Oprawatwarda
Ilość zdjęć254
Waga1,0 kg
Premiera27.06.2012
Summaryde

Tramwaje Dolnośląskie, to pierwszy z tomów poświęcony historii miejskiego transportu szynowego w miastach Dolnego Śląska. W pierwszym tomie omawiamy w głównej mierze sieć jeleniogórską. Jest to pierwsza tak udokumentowana monografia o tramwajach, które łączyły niegdyś Jelenią Górę z okolicznymi kurortami i miejscowościami turystycznymi takimi jak Cieplice Zdrój, Sobieszów czy Podgórzyn. Złożyła się na to wieloletnia praca autorów i archiwa wielu osób i instytucji. Wartość tej książki nie opiera się tylko na wspaniałych ilustracjach ale także na interesującej treści, materiałach statystycznych, mapach i znakomitych informacjach taborowych. Dodatkowym bonusem jest rozdział poświęcony tramwajom w Zgorzelcu i Görlitz. Po raz pierwszy udało nam się wzbogacić książkę o współczesne mapy z dokładnym nałożeniem nieistniejących linii tramwajowych. Ułatwia to niezmiernie orientację w temacie nawet wśród osób które słabo znają opisywane miejscowości, a tym którzy zamierzają je odwiedzić ułatwią znalezienie dawnych miejsc, przystanków i końcówek tramwajów.

 

Zdecydowaliśmy się wzbogacić tę publikację o film Jerzego Podobińskiego z 1997 roku – nakręcony z  okazji 100 lecia tramwajów w Jeleniej Górze. Można w nim zobaczyć kilka ujęć z dawnej Jeleniej Góry, w tym pożegnanie tramwajów w 1969 roku i relacje pracujących po wojnie tramwajarzy jeleniogórskich. Każdy nabywca książki otrzymuje także film!

 

Spis treści:

Wstęp
Początki komunikacji szynowej w Jeleniej Górze
Miejscowości przy linii
Początku komunikacji szynowej – tramwaje gazowe
Budowa tramwaju elektrycznego i eksploatacja 1900-1914
Tramwaje w Podgórzynie
Tramwaje w latach 1914-1945
Tramwaje po roku 1945
Zajezdnia i urządzenia techniczne
Likwidacja tramwajów
Ciekawostki i wspomnienia
Pozostałości i pamiątki po tramwajach
Tabor tramwajowy
Plan linii tramwajowych w Jeleniej Górze z pozostałymi do dzisiaj reliktami
Podsumowanie
Streszczenie w języku niemieckim
Tramwaje w Zgorzelcu/Goerlitz
Plan linii tramwajowych w Zgorzelcu/Goerlitz z pozostałymi do dzisiaj reliktami

  • Tomasz Wojtasik
    2011-04-19 10:00

    O w morducha, nareście coś o Dolnośląskich tramwajach, czekalem od lat i kupię na 100%. Zaś wcześniej Dolny Śląsk był bogaty w miasta które to posiadały tramwaje. Mam nadzieje jak będzie następny Tom o Legnicy oraz Wałbrzychu to pojawi się wzmianka o trolejbusach.

Facebook